Zima powoli nadchodzi, więc jest to idealny czas aby przemyśleć kwestie domowego ogrzewania. Tak naprawdę najlepiej to zrobić podczas wakacji, ale nie każdy ma ochotę pracować w czasie wolnym. Dlatego właśnie to ostatni dobry moment aby myśleć o ogrzewaniu. Jest kilka sensownych możliwości ogrzewania, co daje nam dość spory wybór. Najprostsze jest tradycyjne ogrzewanie na węgiel. Warunek jest tylko taki, że trzeba mieć nowoczesny kocioł na węgiel, bo tradycyjne stają się powoli nielegalne, ze względu na ilość wydzielanych toksyn do atmosfery. Węgiel daje sporo ciepła i utrzymuje to ciepło na kilka godzin, tylko trzeba pamiętać o dokładaniu, co jest bardzo uciążliwe.

Nowoczesne kotły węglowe

Dużo mówi się obecnie o nowoczesnych kotłach na węgiel, a raczej na ekogroszek. To dużo drobniejszy rodzaj węgla, który idealnie nadaje się do kotłów zasypowych. Tego typu kocioł działa w pełni automatycznie i tak naprawdę rozpala się go zazwyczaj raz w ciągu sezonu grzewczego. Resztą już operuje sterownik, który na okrągło dostarcza opał do komory spalania. Przez to można uzyskać ciągłe ciepło niezależnie od pory dnia, czy temperatury na zewnątrz. Nasza obsługa ogranicza się jedynie do wybierania popiołu oraz zasypywania podajnika węglem. Dodatkowo koszty instalacji takiego kotła są w miarę rozsądne, a koszt opału jest wciąż dużo poniżej kosztów za ogrzewanie elektryczne.

ogrzewanie (pixabay.com)

Pompy ciepła

Pompy ciepła to tak naprawdę nowość na rynku. Są na ten moment dość sceptycznie przyjmowane, ale wszystko wskazuje na to że ich popularność będzie rosnąć. Sceptycyzm jest obecny z tego powodu, bo koszt zakupu i instalacji takiej pompy ciepła to nieraz kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak plus jest taki, że pompa ciepła dostarcza ciągle odpowiednią temperaturę niezależnie od pogody. Pozyskuje ją z gruntu, powietrza lub wody, a wybór należy do inwestora. Tego typu urządzenia oferuje już firma Fonko. Według obliczeń pompa ciepła generuje dość niskie koszty utrzymania mimo tego, że korzysta z energii elektrycznej. Dodatkowo jej żywotność przewidziana jest na co najmniej 20 lat, ale tego jeszcze nie możemy być pewni. Jest to dość przyszłościowe rozwiązanie i jak na ten moment warto zainwestować.

Advertisements